Особливості CO2 лазера в промисловості

При виборі верстата лазерного різання крім величезної кількості чинників все ж має сенс окремо виділити тип лазерного джерела верстата. На сьогоднішній день найбільш поширеними типами лазерів, що використовуються в промисловості є волоконний і CO2 лазери. Зупинимося докладніше на кожній з даних технологій, при цьому роблячи акцент не на фізичні
властивості, а на експлуатаційні параметри, оскільки вони і є найбільш важливими при промисловому застосуванні.

CO2 лазер

Особливістю експлуатації CO2 лазера є досить велика кількість витратних елементів і необхідність проведення періодичного сервісного обслуговування. Найпомітнішою характеристикою CO2 лазера, яка в першу чергу звертає на себе увагу – це низький ККД лазера. ККД більшості сучасних CO2 лазерів не перевищує 8% що в 3,5 рази нижче ніж у головного конкурента – волоконного лазера.

CO2 лазер преимущества

Одним з уразливих елементів CO2 лазера є система передачі випромінювання, яка складається з дзеркал, періодично дзеркала прогорають, і з’являється необхідність їх заміни. Дані елементи є елементами ненадійності. Також, періодичного обслуговування вимагає турбіна, яка є невід’ємною частиною потужних систем лазерного різання на основі CO2 лазера. Варто зауважити, що даний елемент є досить дорогим в обслуговуванні.

Варто також зауважити, що для функціонування CO2 лазера необхідні лазерні гази високого очищення, якими періодично необхідно заправляти резонатор. Вартість лазерних газів істотно позначається на економічній ефективності застосування CO2 лазера.

В цьому випадку волоконний лазер або його аналог діодний лазер є куди більш економічно ефективним рішенням з огляду на те, що не потрібно використання лазерних газів, обслуговування турбіни, оптичного тракту і резонатора.

Також слід зазначити особливості CO2 лазера через певний період експлуатації. З огляду на те, що база машин на основі CO2 лазера більша, ніж на основі волоконного, деякі виробники зупиняються на покупці верстата на основі саме цього типу лазера. Також слід зазначити, що з часом велика кількість елементів резонатора починає вимагати постійної заміни через складність самого лазерного джерела і може призвести до ситуації, коли собівартість експлуатації такої машини стає іноді дорожче середньоринкової кінцевої ціни порізки і як наслідок робить застосування такого обладнання повністю економічно недоцільним. Цим, як правило, і обумовлена велика кількість верстатів на основі CO2 лазера, оскільки західні компанії на сьогоднішній день намагаються позбутисяморально застарілої технології.

До явних переваг волоконного лазера можна віднести можливість обробки ширшого кола неметалевих матеріалів, хоча, як правило, для такого роду завдань, використовується тип машин з істотно більш низької цінової категорії по відношенню до металообробних верстатів.